Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... elevii de postliceala care lucreaza cu jumatate de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

elevii de postliceala care lucreaza cu jumatate de norma ,mai ...

elevii de postliceala care lucreaza cu jumatate de norma ,mai primesc alocatie de la stat? A terminat clasa a XII anul acesta si s a angajat dar in toamna va incepe si cursurile postliceale.
Beneficiază de alocație de stat pentru copii toți copiii în vârstă de până la 18 ani.

Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora.
multumesc frumos!
Buna ziua! Imi cer scuze ca revin asupra acestui subiect dar nu inteleg daca scoala postliceală se incadreaza in cea profesionala Care este legea care clarifica aceasta problema ? Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Beneficiază de alocație de stat pentru copii toți copiii în vârstă de până la 18 ani.

Alocația de stat pentru copii se acordă și tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, organizate în condițiile legii, până la terminarea acestora.

Legea 61/1993 si Normele de aplicare a acesteia.