avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Raportare lunara/trimestriala PFA-uri
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Raportare lunara/trimestriala PFA-uri

Buna ziua. Am o intrebare. Mi-am deschis un PFA neplatitor de tva si fara angajati. Din cate stiu acest tip de PFA-uri nu trebuie sa faca raportarea lunara/trimestriala la ANAF, corect? Se depune doar acea declaratie unica ce priveste veniturile estimative.

Voiam doar sa ma asigur ca e ok si nu risc amenzi.

Multumesc mult. O zi minunata.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2021
Ionatan Roman, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:24, 22 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, dar trebuie sa urmariti sa nu depasiti plafonul TVA de 300.000 lei si cel de venituri de 100.000 euro daca sunteti la norma de venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 094 cateldestept cateldestept In anul 2009 am fost platitor de TVA lunar.Cifra de afaceri fiind sub 100.000 euro, am depus declaratia 010 pentru deveni incepand cu 2010 platitor de TVA ... (vezi toată discuția)
Tva pe facturi emise de pfa (servicii it) pentru clienti din us AlexDanMatei AlexDanMatei Buna ziua, Daca sunt PFA cu norma de venit cod caen 6202 (servicii IT) si prestez servicii pt o companie din US, as vrea sa stiu daca depasesc plafonul de ... (vezi toată discuția)
Plafon de 35.000 eur la srl? sebisibiu sebisibiu Buna ziua, As vrea sa stiu daca am un SRL sau Microintreprindere si depasesc plafonul de 35.000 eur/ 119.000 lei va trebui sa devind platitor de TVA? Pana ... (vezi toată discuția)