Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua ! Ma poate lamuri cineva cu modul de calcul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua ! Ma poate lamuri cineva cu modul de calcul al reducerii ...

Bună ziua ! Ma poate lamuri cineva cu modul de calcul al reducerii de impozit la salariu acordate ptr copii avuți în întreținere? Cum se procedează? În condițiile în care am salariul minim pe economie , acea reducere trebuie sa fie data în plus la totalul salariului sau e inclusa în cei 1386lei ? Mulțumesc anticipat!
Nu se acorda in plus nimic ... este doar o facilitate fiscala pentru care nu se retine impozit.
Am înțeles. Pe fluturașul de salariu, după acordarea acelei deduceri, îmi apare o rubrica numita BC impozit. Aveți idee la ce anume se refera ?
BC = baza de calcul impozit ... adica venitul supus impozitului pe venit