avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune/mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune/mostenire

Parintii decedati au 1 fiica casatorita, care are un fiu. Acesta are 2 fete (minore) din 2 casatorii. La succesiunea parintilor decedati mentionati, ce cota parte are fiecare? Fiica-nepot-stranepoate
Cel mai recent răspuns: Lady64 , utilizator 14:42, 23 Iulie 2021
Daca fiica este in viata si daca aceasta este singurul copil al defunctilor, aceasta mosteneste tot.
Mosteneste totul doar fiica casatorita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Jenny50 Jenny50 Dupa succesiune, la Administratia Financiara, casa care fusese pe numele defunctilor apare pe numele fiicei+nepot+stranepoata. Ma lamureste si pe mine cineva ... (vezi toată discuția)
Mostenire pentru nepoti si stranepoata de ffrati ai defunctei Mantu ion Mantu ion Cum se impart bunurile defunctei (care a avut un frate si o sora,amindoi decedati) la un nepot de frate si o nepoata al aceluiasi frate ,cei doi fiind ... (vezi toată discuția)
Nepot care mosteneste o bunica (din partea mamei decedate). tatal meu are vreun drept? Bismut Bismut Situatia sta in felul urmator: Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai ... (vezi toată discuția)