avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Buna ziua,
Am o prietena a care-i fetița urmează sa împlinească vârsta de 2 ani peste o luna. Ea a renunțat la stimulentul de inserție.De la locul de munca a fost anunțată ca dacă soțul nu își ia luna, ea își va pierde locul de munca, adică nu se poate întoarce la serviciu.
Dacă se poate sa ma ajutați cu un sfat in acest sens. Nu am reușit sa găsesc o speța asemănătoare.
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:58, 23 Iulie 2021
Nu exista text de lege care sa prevada ca , daca soțul nu își ia luna de CCC, sotia își va pierde locul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie vs. luna tatalui Kazfer Kazfer Copilul implineste 2 ani la data de 01.09.2017. Mama se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, pana la data de 01.08.2017, ... (vezi toată discuția)
Bună! soția întâmpină o situație și nu prea știe exact ... Cosmin F. Cosmin F. Bună! Soția întâmpină o situație și nu prea știe exact cum să o gestioneze. In urmă cu o lună a născut un copil,înainte de nașterea copilului era ... (vezi toată discuția)
Supliment insertie Luciana30 Luciana30 Buna ziua, Am o fetita nascuta pe 8.11.2012 si sunt in concediu de crestere copil pana la 07.10.2013. Din 07.10 sta sotul acasa o luna cu fetita. In aceste ... (vezi toată discuția)