Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Mai am 17 zile de concediu ramase ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Mai am 17 zile de concediu ramase neefectuate din ...

Buna ziua,
Mai am 17 zile de concediu ramase neefectuate din anul 2020.
Angajatorul refuza sa mi le acorde intrucit nu are cine sa ma inlocuiasca.
Daca solicit plata acestora , mi se zice ca nu e posibil,vor trebui efectuate.
Se ajunge la o contradictie astfel.
Intrebare : contravine vreunui act normativ sau dispozitii in vigoare plata acestor zile de C.O. neefectuate?
Se pot pierde aceste zile de concediu ?
Cineva mi-a spus ca doar in caz de demisie se vor plati.
Totusi ,cred ca ar trebui sa existe solutia platii la cerere.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns!
1. In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

In speta, pentru zilele de CO aferente anului 2020, angajatorul are obligatia sa vi le acorde pana la 01.07.2022.

2. Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca. ... art.146 alin.3 C.mun.