Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriașul dau proprietarul?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriașul dau proprietarul?

Cine plătește in cazul in care se identifica o scurgere de apa in bloc cauzată de o țeava? Chiriașul sau proprietarul?
depinde ce clauze sunt trecute in contractul de inchiriere
Raspunsul este conditionat pe de o parte de clauzele contractual asumate intre locator si lacatar si de statutul instalatiei unde a fost defectiunea
Daca este instalatie parte comuna raspunde asociatia de proprietari,daca este instalatie individuala raspunde proprietarul care se poate ridica cu pretentii impotriva locatarului care nu a asigurat starea tehnica a instalatiei in perioada cat detine drepturile si obligatiile de chirias