Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in 2019 am platit o amenda penala si nu mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in 2019 am platit o amenda penala si nu mai detin ...

Buna ziua,
in 2019 am platit o amenda penala si nu mai detin chitantele.
in 2022 trebuie sa ma reabilitez si evident am nevoie de chitante.
Azi am fost la ANAF din Str. Lucretiu Patrascanu unde am stat de vorba fix cu acea doamna care mi-a incasat banii, spunandu-mi scurt "nu stiu, nu ma intereseaza, urmatorul"
Cum pot intra in posesia unor copii ale acelor chitante sau cum pot face dovada platii instantei cand va veni timpul sa ma reabilitez de drept.

P.S. Ce dracu se intampla cu statul asta de nimeni nu are chef de munca? ( a se lua ca o gluma)

Va multumesc frumos,
Popa Mihai
Buna ziua,

Puteti obtine un certificat de cazier fiscal, care va indica faptul ca nu aveti nicio datorie.
Da, dacă nu veți avea dovada plății va trebui sa plătiți din nou.
Eu mereu atrag atenția clientilor mei la acest lucru.
Unii clienți chiar vor sa le arhivez eu chitanțele ca sa nu le piardă.

Și la amenzile administrative pe vechea lege mai apăreau astfel.de probleme.

Nu este insa deloc in regula sa nu apara datoria plătită.

Instanta va cere dovada plății și atat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu mai am de unde sa platesc atatia bani nici daca ma ameninta cu puscaria :))
Faceți cerere scrisă de eliberare a unui duplicat, depuneți-o la registratură și cereți numărul de înregistrare dacă nu vi-l dă. Sunt obligați să vă răspundă.
Scrieți în cerere toate datele care știți că erau pe chitanță - numele, CNP-ul, suma, numărul dosarului penal, data măcar aproximativă când ați plătit-o.

Și soluția dată de d-na Fodor este, în opinia mea, foarte utilă.
Da, certificatul fiscal este singura șansă.

La pușcărie nu o sa ajungeți din acest motiv ci doar dacă veți comite o noua infracțiune.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat