avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in 2019 am platit o amenda penala si nu mai ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in 2019 am platit o amenda penala si nu mai detin ...

Buna ziua,
in 2019 am platit o amenda penala si nu mai detin chitantele.
in 2022 trebuie sa ma reabilitez si evident am nevoie de chitante.
Azi am fost la ANAF din Str. Lucretiu Patrascanu unde am stat de vorba fix cu acea doamna care mi-a incasat banii, spunandu-mi scurt "nu stiu, nu ma intereseaza, urmatorul"
Cum pot intra in posesia unor copii ale acelor chitante sau cum pot face dovada platii instantei cand va veni timpul sa ma reabilitez de drept.

P.S. Ce dracu se intampla cu statul asta de nimeni nu are chef de munca? ( a se lua ca o gluma)

Va multumesc frumos,
Popa Mihai
Buna ziua,

Puteti obtine un certificat de cazier fiscal, care va indica faptul ca nu aveti nicio datorie.
Da, dacă nu veți avea dovada plății va trebui sa plătiți din nou.
Eu mereu atrag atenția clientilor mei la acest lucru.
Unii clienți chiar vor sa le arhivez eu chitanțele ca sa nu le piardă.

Și la amenzile administrative pe vechea lege mai apăreau astfel.de probleme.

Nu este insa deloc in regula sa nu apara datoria plătită.

Instanta va cere dovada plății și atat.
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai am de unde sa platesc atatia bani nici daca ma ameninta cu puscaria :))
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceți cerere scrisă de eliberare a unui duplicat, depuneți-o la registratură și cereți numărul de înregistrare dacă nu vi-l dă. Sunt obligați să vă răspundă.
Scrieți în cerere toate datele care știți că erau pe chitanță - numele, CNP-ul, suma, numărul dosarului penal, data măcar aproximativă când ați plătit-o.

Și soluția dată de d-na Fodor este, în opinia mea, foarte utilă.
Da, certificatul fiscal este singura șansă.

La pușcărie nu o sa ajungeți din acest motiv ci doar dacă veți comite o noua infracțiune.
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ramburs fără chitanță de la curier, bani ceruți a doua oară Estera25 Estera25 Am luat niste cauciucuri, plătind la curier prin ramburs, curierul ne-a dat actele toate, dar nu in sine faptul că \" am primit de la x suma de y\", adică ... (vezi toată discuția)
Card de credit fara contract ContSters137106 ContSters137106 Buna ziua,ma numesc Pop Cornelia sant din oradea si as avea nevoie de ajutor:am o asigurare la AIG LIFE,fiind client fidel mi s-a propus un card de credit la ... (vezi toată discuția)
Penalitati redeventa concesiune mihai09 mihai09 Buna ziua, a venit Curtea de Conturi la Primaria unde plateam redeventa pentru concesiune si nu se gaseste chitanta in arhiva, mai mult de atat nu o am nici ... (vezi toată discuția)