Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori la întreținere ...

buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori la întreținere de 6000 de euro, administrator ne spus ca au dat in judecata si au câștigat apartamentul si-au vândut pentru a acoperii restanta.
se poate ca pentru o suma de 6000 de euro sa piardă apartamentul in instanța???
va mulțumesc
Buna ziua,
Da, se poate.
Daca nu a avut bani sa achite datoriile si nici venituri ce puteau fi poprite...
Oricum, la vanzarea apartamentului diferenta e bani dintre suma cu care se vinde si datorie o sa revina dumneaei.
la datorii >10000ron proprietarul poate fi executat prin vanzarea apartamentului.....dureros dar si normal
banii aia sunt acoperiti temporar de ceilalti proprietari sau se taie utilitatile intregului bloc...
Legiuitorul in cuprinsul disp L n 196/2018 a dispus in cazul inregistrarii de debite neachitate in termenul stabilit,initial sa aplice penalitati si in cazul in care debitul nu este achitat,asociatia de proprietari sa demareze procedura de recuperare debit in instanta
Debitorul avea dreptul legal sa negocieze cu asociatia de proprietari angajament de plata,esalonat
Eu zic ca cel mai bine in semenea situatii, cand nu poti achita datoriile, este sa vinzi chiar tu apartamentul si sa te muti in ceva mai mic...
Daca stai sa l vanda executorul pierzi mai mult decat daca l-ai vinde tu.
ar fi mai bine.....dar nu te pui cu ambitia romanului care spera pana in ultimul moment ca nu o sa plateasca nimic