avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori la întreținere ...

buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori la întreținere de 6000 de euro, administrator ne spus ca au dat in judecata si au câștigat apartamentul si-au vândut pentru a acoperii restanta.
se poate ca pentru o suma de 6000 de euro sa piardă apartamentul in instanța???
va mulțumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:13, 1 August 2021
Buna ziua,
Da, se poate.
Daca nu a avut bani sa achite datoriile si nici venituri ce puteau fi poprite...
Oricum, la vanzarea apartamentului diferenta e bani dintre suma cu care se vinde si datorie o sa revina dumneaei.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
la datorii >10000ron proprietarul poate fi executat prin vanzarea apartamentului.....dureros dar si normal
banii aia sunt acoperiti temporar de ceilalti proprietari sau se taie utilitatile intregului bloc...
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul in cuprinsul disp L n 196/2018 a dispus in cazul inregistrarii de debite neachitate in termenul stabilit,initial sa aplice penalitati si in cazul in care debitul nu este achitat,asociatia de proprietari sa demareze procedura de recuperare debit in instanta
Debitorul avea dreptul legal sa negocieze cu asociatia de proprietari angajament de plata,esalonat
Eu zic ca cel mai bine in semenea situatii, cand nu poti achita datoriile, este sa vinzi chiar tu apartamentul si sa te muti in ceva mai mic...
Daca stai sa l vanda executorul pierzi mai mult decat daca l-ai vinde tu.
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
ar fi mai bine.....dar nu te pui cu ambitia romanului care spera pana in ultimul moment ca nu o sa plateasca nimic

Alte discuții în legătură

Sentinta judecatoareasca nexecutata graby111 graby111 buna ziua! la obiect: un vecin din bloc a acumulat o datorie de 800000 lei la intretinere si a fost dat in judecata de asociatie, aceasta obtinind o sentinta ... (vezi toată discuția)
Cine plateste datoriile apartamentului adjudecat la licitatie? scolceag scolceag Am achizitionat un apartament prin intermediul executorului judecatoresc. Apartamentul a apartinut unei persoane care nu a mai putut si nici nu a mai vrut ... (vezi toată discuția)
Locatar dator la asociatie, dar si cu datorii catre banca si terti. cine este platit primul? iadrianik iadrianik Buna ziua, Avem urmatoarea situatie: asociatia de proprietare a dat in judecata un locatar care avea datorii la intretinere (sa spunem 10000 RON datorii ... (vezi toată discuția)