Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori la întreținere ...

buna ziua am avut o vecina in bloc care a avut datori la întreținere de 6000 de euro, administrator ne spus ca au dat in judecata si au câștigat apartamentul si-au vândut pentru a acoperii restanta.
se poate ca pentru o suma de 6000 de euro sa piardă apartamentul in instanța???
va mulțumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Ca sa ajungi la datorii de 6000 de euro, iti ia ceva timp... asa ca daca veti ca nu mai poti plati, situatia nu da semne ca s-ar imbunati, vinde din vreme ap si ia altceva mai mic.
daca ai ajuns in situatia de a ti se vinde la licitatie, pretul obtinut va fi mai mic, dar i se da proprietarului diferenta, nu ii ia casa de 60 mii pe 6 mii.
Plus ca [rocedura de judecata si executare, dureaza, asa ca mai mult de 2 luni la dispozitie sa gasesti cumparator, asa ca nu e nimic de schimbat la lege.
adaman a scris:

Asta pentru ca legea respectiva este gresit facuta si mentinuta de aproape 30 de ani . De ce sa - mi confisti apartamentul / garsoniera , TU , legiuitor / executor judecatoresc , si sa mi - o scoti la vinzare / licitatie , intr - un " scenariu " aranjat in defavoarea mea ( se stie foarte bine cum s - a procedat in mii de cazuri de genul asta , fara sa pateasca nimic acei executori judecatoresti ) cind legea ar trebui modificata si sa i se permita debitorului sa - si vinda EL proprietatea , sa se ocupe el de vinzare , intr - un interval de -- sa zicem 60 de zile - si vinzarea sa se faca in prezenta si sub controlul unui executor judecatoresc . Asa ar fi normal si logic de ituatia proprietatilor care nu sunt ipotecate . In cazul celor ipotecate , sa se foloseasca prevederile legale actuale . Cum adica -- pentru o datorie de 6000 de euro -- sa ti se " confiste " un apartament de cca 60000 de euro , sa fie scos la vinzare " aranjata " , pentru 15 -- 20 de mii de euro , si cine stie daca mai primeste ceva datornicul respectiv . Asta e o lege aberanta , ce trebuie schimbata .

gi-jane2, moderator