avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare factura anterioara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare factura anterioara

Buna ziua!

Am platit o suma gresita unei II (Intreprindere), pe baza unei facturi emise anterior. Acum, as dori sa modific aceasta factura, adica suma si sa refac plata corect. SRL-ul propriu nu mai are contract de prestari servicii activ cu acea II, dar, facturile emise au fost pe baza unui contract. Mai pot face modificari? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ytrri20 , utilizator 14:52, 28 Iulie 2021
Da, I.I.-ul va storna factura initiala si va emite una cu suma corecta. Sau va emite doar o factura pt ambele operatiuni.
Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Temei legal pentru plata facturi storno melyse01 melyse01 Buna ziua. Am facut niste plati in baza unor facturi storno. Ma puteti ajuta cu o prevedere legala in acest sens? Multumesc. (vezi toată discuția)
Stornare facturi alex256 alex256 Buna ziua! Se pot storna facturi emise anterior, chiar daca nu mai exista un contract activ intre 2 societati? Cand s-au emis acele facturi, contractul de ... (vezi toată discuția)
Stornare factura neincasata mawpfa mawpfa Buna seara, Am emis o factura, clientul nu a platit-o niciodata, am inchis firma, el cere acum stornare. E legal? Cum sa stornez o factura care nu a fost ... (vezi toată discuția)