Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratii unice perioada suspendare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratii unice perioada suspendare firma

O intreprindere individuala are activitatea suspendata din 2019.Mai multe forumuri si documentatii contabile spun ca pe perioada suspendarii nu se depun declaratiile unice.Functionarul ANAF imi spune contrariul.
1. Cum se procedeaza corect?
2. Ce se intampla daca depun acum (pe 0) cele 2 declaratii aferente 2019 si 2020 ?
3. Sunt pasibil de amenda pentru nedepunerea la timp a declaratiilor?

Multumesc!
Andrei384, utilizator
Pe perioada in care se afla in inactivitate temporara firmele au obligatia sa depuna declaratiile fiscale conform vectorului fiscal. Pentru obligatiile declarative inscrise in vectorul fiscal declaratiile se depun, chiar daca nu exista sume de declarat, pe zero, cu exceptia situatiei in care societatea solicita si i se aproba un regimul de declarare derogatoriu conform procedurii aprobate prin OANAF 889/2016.