Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.Revin cu urmatoarea intrebare: Din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.Revin cu urmatoarea intrebare: Din constructie, toate ...

Buna ziua.Revin cu urmatoarea intrebare:
Din constructie, toate tevile de alimentare/eliminare cu apa rece si calda, inclusiv eliminarea din WC sunt pe partea vecinului de apartament.Apartamentele sunt proprietate personala.Tot prin constructie, tevile sunt acoperite cu o masca din tabla. Deci, daca mi se strica o teava trebuie sa apelez la vecin sa-mi permita sa intru in apartamentul lui, el sa dea jos tabla, eu sa repar.Totusi vecinului nu a agreat sistemul de mascare a tevilor, a scos tabla si a pus faianta pe tot peretele, astfel ca eu nu mai pot interveni la tevile care sunt proprietatea mea(respetiv cele care deriva din tevile comune inspre apartamentul meu), blocandu-mi-se astfel accesul la tevile proprietatea mea .Blocul este construit in 1970. Peretele despartitor intre WC-ul meu si cel al vecinului este un perete cu grosimea de 20 cm, un perete de baza al blocului, deci nu se poate sparge.Intrebare: avand in vedere ca, in opinia mea, sistemul de asezare al tevilor este ilegala(ca sa ajung la proprietatea mea trebuie sa intru in proprietatea altei persoane), pot cere in instanta daune(nu ma pricep cum sa le numesc), statului sau proiectantului pentru aceasta constructie ilegala?Blocul fiind construit in 1970 nu stiu daca proiectantul sau cel care a dat aprobarea mai sunt sau mai pot fi abordati. Va multumesc. Zah
v-am raspuns si pe celalalt subiect......daca vreti neaparat puteti da in judecata constructorul, insa ati achizitionat ap in aceste conditii si se considera ca le-ati acceptat si ati stiut de acest sistem

nu o sa va dea vreo instanta in Romania daune de acest fel sau pentru un astfel de motiv, pentru ca in primul rand, sistemul nu este bazat pe sistemul pe care il vedeti in filmele americane

daca vreti sa intreprindeti ceva,solicitati asociatiei gasirea unei solutii tehnice privind modificarea coloanelor comune, pentru un acces mai facil de ambele parti in cazul unor potentiale avarii/reparatii
Este tardiva orice actiune in instanta impotriva constructorului care a edificat imobilul in baza unui proiect tehnic,
autorizatie de constructie valabile la momentul constructiei