Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prietenul meu are permis valabil, iar vecinul său nu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prietenul meu are permis valabil, iar vecinul său nu poseda ...

Prietenul meu are permis valabil, iar vecinul său nu poseda deloc permis și l-a rugat să-l ducă până în oraș. Mașina este în proprietatea vecinului. Vecinul voia sa scoată el mașina din parcare și în intersecție a fost prins de politie. Dacă prietenul meu știa ca vecinul nu are permis, poate fi trimis în judecata pentru încredințarea vehiculului? Va fi audiat ca martor și nu mi se pare drept... Nu putea să-i dea în cap sa conducă el, dacă nu era mașina lui... Acel om și-a asumat.
As fi recunoscătoare pentru un răspuns..
Daca era cu el in masina o sa aiba si el probleme...
Daca era pietaon si a fost chemat ca martor nu sa pateasca nimic.
Pai nu mi se pare corect. Nu era proprietarul mașinii. Ce putea sa facă? Sa-i dea in cap sa conducă mașina ce nu-i aparținea?

Ionut.ion a scris:

Daca era cu el in masina o sa aiba si el probleme...
Daca era pietaon si a fost chemat ca martor nu sa pateasca nimic.

Putea sa coboare, de nu l-a sechestrat acolo...