Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se platesc darile la un apartament in devalmasie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se platesc darile la un apartament in devalmasie in care nu locuiesc prorpietarii?

Buna ziua, detin un apartament in devalmasie in care locuieste cu acordul tatalui, doar fiul major, student, care primeste pensie de intretinere de la amandoi. Fostul meu sot locuieste intr-o casa tot proprietate comuna, dar refuza sa plateasca darile la aparatament si el si fiul. De doi ani de zile platesc singura aceste dari, desi nu locuiesc in nici una din proprietatile comune, pana la finalizarea partajului. (Divortul a survenit cu mai multi ani in urma). Ce pot face in aceasta situatie, deoarece nu mai pot suporta aceste cheltuieli singura?

Nu mai platiti si gata, o sa trebuiasca sa plateasca cand vad ca o sa vina somatiile la gaz, curent electric... sau raman fara ele, fara utilitati...

Puteti cere ca la partaji sa intre si aceste sume, sa le impartiti cu fostul sot...

Dupa 3 luni de neplata a intretinerii la bolc Asociatia de locatari calculeaza penalitati si ne poate executa. Pot sa platesc doar partea mea de cheltuiala comuna?
Puteti plăti ce vreți dar ar fi bine sa achitați tot si sa ii dati în judecată ca sa nu va dea în judecată asociația de proprietari.
Si datoriile tot raman, chiar daca mai mici si tot in instanta o sa ajungeti...
Consultati un avocat, faceti partajul, luati ce va revine si scapati de grija.
Dupa aceea vad ei ce fac..
Multumesc!