Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contributia la plata intretinerii este obligatorie ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contributia la plata intretinerii este obligatorie pentru doi soti divortati?

Buna seara,
Am divortat fara a face partajul,respectiv 1 ap de 3 camere fostul sot nu contribuie la plata intretinerii si nici a impozitului de 4 ani .Suntem amandoi propietari, dupa divort
eu am plecat in strainatate muncesc si de 4 ani platesc cotele de intretinere si impozitul la acest apartament. In apartament locuieste fiul nostru singur fostul sot momentan locuieste in alta parte.Partajul nu l-am facut din cauza lipsei banilor,fiului nostru abia ii ajung banii pentru cheltuielile zilnice stim cu totii ce salarii au tinerii in romania.Asa ca eu sustin cheltuielile de intretinere si impozit ale acestui apartament. Intrebare: Exista vreo lege care ii poate anula dreptul la aceasta propietate prin simplul motiv ca nu vrea sa plateasca partea sa la cota de intretinere si nici la impozit? sau vreo lege care sa il oblige sa participe la cheltuielile acestui apartament? nu cred ca este corect ca eu sa platesc intretinerea si impozitul iar daca se va vinde acest apartament el sa isi ia doar banii
gi-jane2, moderator
In situatia in care ambii ex parteneri sunt proprietari ai apartamentului,legea nu prevede obligatii exprese in sarcina unuia dintre proprietari pentru plata obligatiilor aferente acestuia
Totodata,in situatia in care apartamentul se inregistreaza cu datorii la plata obligatiilor la buget sau de intretinere,proprietarul este urmarit- notificat sau actionat in justitie pentru recuperare debit acumulat
Din ce spuneti dvs, sotul nu locuieste in apartament, inseamna ca nu datoreaza cheltuieli de intretinere, acestea apartinand fiului pe care dvs il sustineti financiar. In cazul impozitului, achitat de dvs, an de an, cand veti face partajul in baza chitantelor in original( care atesta persoana care a achitat), cereti sa va fie restituita suma achitata de dvs, privind cota dansului.