avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara. Doresc o lămurire într-o situație ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara. Doresc o lămurire într-o situație neobișnuita, ...

Bună seara. Doresc o lămurire într-o situație neobișnuita, cuplu, soț și soție, cu copil minor, copil care vrea să își facă operație de schimbare de sex. Un părinte se opune, celalat susține copilul si desi au fost refuzati la multe centre medicale, acum au fost acceptati undeva la o asociație din Bucuresti ( nu am mai multe detalii). Întrebarea mea este daca exista legi în Romania pt astfel de situații, dacă parintele care se opune ar avea câștig de cauză pe baza vreunei legi ca acest copil macar să mai astepte câțiva ani până să aibă discernământul necesar pt asa ceva. Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:41, 30 Iulie 2021
Ce vârstă are copilul ?
14 ani, fată
Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2021
gi-jane2, moderator
In mod normal, copilul ar trebui sa devina major pentru a lua o astfel de decizie majora.

Nefiind o operatie de urgenta este necesar si acordul celulalt parinte.

Nu cred ca instanta o sa suplineasca acordul celuilalt parinte in acest caz.
Daca se va face operatia, parintele va putea actiona in judecata clinica privata.

In mod extraordinar, s-ar putea face ceva daca se va dovedi pe baza de acte medicale si a unei expertize medico-legale la proces ca aceasta operatie de schimbare de sex se impune.
Tine foarte mult de partea medicala un astfel de proces, dar, chiar si asa nu se stie ce ar decide instanta.
Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea prenumelui dupa sex altus altus Buna, am un amic care este diferit, hermafrodit. parintii lui la nastere au decis ca e fata si i-au pus nume de fata. toti il stiu ca fiind baiat, orice doctor ... (vezi toată discuția)
Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună ... lepriconana lepriconana Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună cu copiii în altă țară? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Cununia la 17 ani cu acordul unui parinte nikolkiss74 nikolkiss74 buna ziua am si eu o problema mai degraba o iintrebare ma pot casatori la 17 ani cu acordul unui parinte acordul mamei chiar daca fac 18 ani in august? nu ... (vezi toată discuția)