Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract prestare servicii agentie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract prestare servicii agentie imobiliara

Buna ziua,

Ma gasesc intr-o situatie destul de gri, intr-un contract de prestare servicii cu o agentie imobiliara, cu urmatorul obiect: "Obiectul prezentului Contract îl constituie prezentarea de oferte în vederea cumpararii de către Beneficiari a unui apartament in complexul xxxxx, Sos. xxxxx, Bucuresti."

Incerc sa fiu cat mai scurt in a detalia problema, desi e o intreaga poveste in spate: am intrat in legatura cu dezvoltatorul printr-o agenta, care in decurs de o saptamana, doua, mi-a trimis o lista de apartamente disponibile, plus planurile acestora. M-am hotarat asupra unuia, am mers si l-am vazut impreuna cu agenta si reprezentanta dezvoltatorului, am solicitat clarificarea situatiei locului de parcare (care a mai durat inca o saptamana), cu alte cuvinte, eram pregatit sa batem palma.

Dupa a doua vizionare, am semnat contractul de prestare servicii cu agentia, convins fiind ca totul e roz si ma voi alege cu apartamentul. Acesta a fost trecut in Anexa oferte (singurul trecut, de altfel, din lista trimisa initial), la pretul de lista.

Problema a fost ca dupa inca o saptamana de asteptare, am fost anuntat ca la pretul respectiv se va adauga si TVA (apartamentele au fost prezentate ca fiind nepurtatoare de TVA, fiind construite acum ceva ani), deoarece firma care il detine e platitoare de TVA. Cum pretul s-a modificat considerabil, am ales sa nu il mai cumpar. In paralel, agenta era total depasita de situatie (comunicarea cu dezvoltatorul mergea foarte greu), nu era motivata sa-mi clarifice problemele si intrebarile, nu dorea sa faca follow-up, asa ca a fost de acord sa-mi ofere numarul pentru a discuta eu direct (repet, in conditiile in care ea nu facea nimic in acest sens, pentru ca lucrurile sa se miste).

Dupa inca o saptamana in care am discutat direct cu dezvoltatorul si am clarificat majoritatea lucrurilor (saptamana in care agenta nu a facut nimic), ne-am hotarat sa batem palma pentru un alt apartament (aflat in lista oferita de agenta, dar care nu mi-a fost prezentat de ea la vizionare). Moment in care, nefiind deloc multumit de agenta, am decis sa ii propun sa oprim colaborarea in acel moment, si sa ii ofer o parte din comisionul mentionat in contract (concret, ma gandeam la jumatate, care insemna cam 3.000 RON). Nu vreau sa ii dau teapa in niciun fel, am apreciat ca ne-a pus in legatura, ca a facut 2-3 drumuri, dar a fost praf la comunicare si la oferirea de informatii (oferindu-mi informatii chiar eronate, pe alocuri), mai ales cand am ajuns la un impas. Nu mi-a rezolvat problemele, si era cat pe-aici sa pierd si apartamentul ales. Ea a refuzat, bineinteles, a spus ca merita toti banii, si ca ne vedem in instanta, in cazul in care voi cumpara apartamentul si nu ii voi oferit suma din contract. Eu nu consider ca merita suma respectiva, bazandu-ma pe intreaga experienta. Intre timp, am finalizat actele de vanzare cumparare, si acum astept factura de la ea.

Contractul este destul de prost redactat, si are pasaje pe care eu le consider a fi intr-o zona gri sau abuzive. Concret:

- Nu exista o data de final sau clauza de reziliere. Practic, l-am incheiat pe viata.
- Exita o clauza care mentioneaza: Anexa de oferte se constituie dovada vizionării de către Beneficiari a ofertelor. -> in anexa este trecut doar apartamentul initial, nu si cel achizionat.
- Dar, asa cum mentionam la inceput, obiectul este intreg complexul. Si exista mailuri in care ea mi-a trimis lista de preturi si schema mai multor apartamente, printre care si cel cumparat.

Intrebarea mea e: care sunt sansele partilor, daca se ajunge in instanta? Mai mentionez ca ea a semnat contract de prestare servicii si cu dezvoltatorul. Nu stiu detaliile, normal, dar asa a dat de inteles reprezentanta acestuia.

PS: Imi cer scuze pentru mesajul lung si eventualele greseli de tastare. Multumesc!
Răspunsul este că depinde foarte mult de contract în ansamblul lui și de ceea ce va invoca agenta. Acum este prematur pentru oricine să vă ofere o opinie. Clauza de reziliere nu este obligatorie, iar cea de denunțare este opțională; mai mult, ea poate fi stipulată doar în favoarea uneia dintre părți. Dacă va fi cazul, când vă va chema (și dacă) în judecată, adresați-vă unui avocat și vedeți acolo toate șansele și strategiile de apărare.
Va multumesc frumos de raspuns. Acum, trecand peste factorul subiectiv, cu toata experienta negativa din spate, avem urmatoarele aspecte, care mi se par definitorii:

- un contract de prestare servicii cu ""Obiectul prezentului Contract îl constituie prezentarea de oferte în vederea cumpararii de către Beneficiari a unui apartament in complexul xxxxx, Sos. xxxxx, Bucuresti." Deci vorbim de complex la obiectul contractului.
- la alte clauze: "Anexa de oferte se constituie dovada vizionării de către Beneficiari a ofertelor".
- la litigii: "Folosirea informaţiilor primite de la agentie, fără ştirea Agentiei sau fără plata comisionului, pune Beneficiarii în situaţia de a achita Agentiei despăgubiri echivalente cu triplul comisionului cuvenit, comision calculat la preţul de vânzare specificat în Anexa de Oferte de mai jos"
- alta mentiune: "Beneficiarii vor fi obligati la plata către Agentie a Comisionului mai sus mentionat şi în cazul în care vor încheia, în termen de 180 de zile de la data încetării prezentului contract, direct sau prin interpusi, un contract de vanzare pentru o oferta prezentata de Agentie." -> de ce se vorbeste despre incetarea prezentului contract, cat timp nu avem o data de final sau clauza de reziliere?
- si, in cele din urma, Anexa oferte, care contine un singur apartament, cel dorit inital, care a picat datorita TVA-ului:
Complex - Adresa Bucuresti
Apartament xxxxx – pret in euro

Dupa cum spuneam, exista 2 mailuri primite de la agentie cu lista de preturi si planurile unor apartamente (printre care si cel achizionat), mailuri trimise cu o saptamana inainte de semnarea contractului. Ori, eu inteleg ca acel contract incepe la data semnarii lui, si acele emailuri pot sau nu fi invocate (cel mai probabil agentia le va invoca) ca facand parte din contract. Aici din nou mi se pare interpretabil.

PS: Nu as fi avut nicio problema sa platesc acel comision, dar cumva a devenit personala treaba... Ma simt prostit de o agenta care nu si-a facut treaba decat pe jumatate, si cu care nu cred ca as fi cumparat ceva, in cazul in care nu as fi intervenit si discutat direct cu dezvoltatorul. Dar care acum vrea toti banii, pentru 5 telefoane si 3 drumuri la complex. Romania...
PS2: Am discutat cu 1-2 prieteni care lucreaza in legal, dar fara experienta pe partea de imobiliare, si mi-au spus ca e cu dus si intors. Conteaza cum trateaza cazul instanta, pana la urma...
civik, utilizator
Asa cu se precizează la capitolul litigii e posibil sa plătiți triplul comisionului!Mai citiți cu atenție acest capitol și analizați dacă merită să ajungeți la soluționarea litigiului în instanță. De penalități de întârziere se precizează ceva?
Am citit contractul de cel putin 10 ori, e un amalgam de formulari prost scrise si intortocheate. O tiganie, mai pe romaneste, tipic unei agentii foarte mici, pentru ca nu vorbim aici de un jucator mare de pe piata imobiliarelor. Inclusiv respectiva mentiune "triplul comisionului cuvenit, comision calculat la preţul de vânzare specificat în Anexa de Oferte de mai jos" nu are nicio logica, pentru ca in contract nu se mentioneaza niciun procent, ci o suma fixa. Iar in Anexa este mentionat un cu totul alt apartament decat cel achizionat. Si suma de achizitie difera cu 10k euro.

Dpmdv (logic, cel putin, pentru ca nu lucrez in domeniul juridic), totul se reduce la 3 aspecte: obiectul contractului, anexa cu apartamente (unul, in fapt, neachizitionat), si cele doua emailuri primite de la agentie, care contin o lista cu apartamente si cateva planuri (intre care si cel achizionat), trimise cu o saptamana inainte de semnarea contratului de prestari servicii. Apartamentul cumparat nu a fost vizionat impreuna cu agenta, nefiind accesibil in momentul in care s-au facut vizionarile. Deci asocierea dintre achizitia mea si agentie e facuta doar de obiectul destul de general al contractului, care se refera la complex, si de acele doua emailuri.
civik, utilizator
Va înțeleg foarte bine pentru că și eu am trecut prin asta.Asemanarea cu cazul meu:agenta mă suna și îmi spunea ca găsit noi oferte,mi le prezenta telefonic și apoi mi le trimitea și pe e-mail.Acum înțeleg de ce.Daca cumparam un apartament din cele prezentate pe e-mail ,dar fără ei ,prin alta agenție, sau prin noroc direct de la proprietar probabil cereau comision.Nu am cumpărat nimic de la ei.Am găsit altceva.
mitabiciclista, utilizator