Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare sau donatie mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare sau donatie mostenire

Bun gasit,
Va supun atentiei urmatoarea speta: tatal decedat, mama si fiul mostenitori. A fost facuta dezbalerea succesorala la notar, au fost emise certificate de mostenitori, astfel:
- Mama (vaduva): ½ imobil Bucuresti, ½ imobil Galati
- Fiul (divortat) : ½ imobil Bucuresti, ½ imobil Galati
Mama locuieste in imobilul din Bucuresti. Deoarece fiul isi neglijeaza mama, dansa ar dori sa faca un act de donatie sau vanzare-cumparare a imobilului din Bucuresti catre o terta persoana, care isi asuma raspunderea de a o ingriji.
Ce posibilitati exista?
koronna, utilizator
1. Din cotele pe care le-ati menționat dvs, deduc ca la momentul dezbaterii succesiunii, mama a renunțat la moștenirea soțului, rămânând numai cu jumătatea sa din bunurile comune.
2. Mama nu își poate vinde/dona decât cota pe care o deține. Cu ce modifică atitudinea fiului înstrăinarea cotei mamei? Dacă își vinde cota, se va purta fiul mai frumos?
3. Este greu sa găsiți o persoana care sa își asume obligația îngrijirii mamei, pentru tot restul vieții acesteia + plata unei sume de bani, iar la final, sa primească la schimb doar jumătate dintr-un imobil.
raluk0207, utilizator
Multumesc pentru raspuns.
Intr-adevar, la dezbaterea succesiunii, mama a renuntat in favoarea fiului la mostenirea cuvenita din partea sotului.

Exista posibilitatea ca fiecare sa doneze jumatatea sa in favoarea celuilalt, cu acordul ambilor mostenitori, astfel incat mama sa detina 1/1 din imobilul din Bucuresti, iar fiul 1/1 din imobilul din Galati?