avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca tatal contribuie acum cu 700 lei lunar, avand ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca tatal contribuie acum cu 700 lei lunar, avand salarul net ...

Daca tatal contribuie acum cu 700 lei lunar, avand salarul net de 6000 lei, pot sa deschid proces pt marire avand in vedere ca eu ( mama ) am venitul salarial net de 2500 lei si nevoile copilului sunt mai mari ( after school, ore psiholog, rechizite, hrana, activitati etc ). Am sorti de izbanda ?
contribuie cu 700 in ce baza, v-ati inteles verbal, v-ati intelesla notar prn conventie, iar daca da, cand ?
6000 e netul pe hartie?
Dacă avea 6000 lei și atunci când s-a stabilit contribuția de 700 lei nu aveți șanse de majorare a pensiei, decât în cazul în care nevoile copilului au crescut.
Buna ziua ! divortul a fost in 2016, la notar si tot acolo sa stabilit de comun acord ca pensia de intretinere sa fie 700 lei ( adica 25 % din netul tatalui care era de 2800 lei ), cu indexare anuala ( asa scrie in conventia incheiata la notar in anul 2016)
Cand s-a stabilit contributia de 700 lei, tatal avea netul 2800 lei ( in 2016). In conventia facuta la notar cu privire la pensia de intretinere se specifica suma 700 lei, indexata anual. Nu s-a indexat niciodata pt ca nu am cerut prin instanta, decat verbal. Desigur cheltuielile au crescut, in 2016 , copilul avea 2 ani si jumatate iar acum este in clasa I-a
În acest caz, trebuie formulată o acțiune având ca obiect majorarea cuantumulul pensiei de întreținere.

Alte discuții în legătură

Respingere cerere diminuare pensie intretinere minor ioana-03 ioana-03 Buna ziua, tatal biologic al copilului meu in varsta de 4 ani, a cerut diminuarea pensiei de la 188.25 lunar la 110 lei lunar pe motiv ca din cei 1000 de lei ... (vezi toată discuția)
Modificarea pensiei de intretinere minor: am divortat prin notariat. ... dyzzyy dyzzyy Modificarea pensiei de intretinere minor: am divortat prin notariat. ce trebuie sa fac pentru a solicita marirea pensiei pentru intretinerea copilului. Anii ... (vezi toată discuția)