Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, am primit o fila cec in euro de la CityBank ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, am primit o fila cec in euro de la CityBank Europe ...

Buna ziua, am primit o fila cec in euro de la CityBank Europe PLC Irlanda pe care vreau sa o incasez in calitate de persoana fizica. Am primit-o dupa 2 luni fata de data emiterii si doresc sa stiu care este termenul maxim la care pot sa o incasez. La ce banca pot incasa fila cec si cu ce costuri? Am intrebat la mai multe banci si mi s-a spus ca pt. persoane fizice nu mai lucreaza cu cecuri. Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Din cunoștințele mele, filele CEC se depun spre încasare de la banca unde are deschis debitorul contul, adică banca emitentă - CityBank Europe PLC Irlanda. Ați încercat să discutați cu cei de acolo, City Bank Irlanda?
Nu am incercat. Asta e singura varianta?
Păi cam da. Ei eliberează banii din contul indicat în fila CEC. Dacă contul e deschis acolo (la banca aceea), cum să elibereze banii o altă bancă? Așa văd lucrurile. Încercați să le scrieți un email.