avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sunt in construcție cu casa.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sunt in construcție cu casa.

Buna ziua .
Va rog frumos să-mi explicați care sunt pașii de urmat in urmatoarea situație. Sunt in construcție cu casa.
Am autorizație de construire a imobilului nou și tot o data si autorizație de demolare a imobilului vechi .
In cazul in care nu ma incadrez pana la expirarea termenului de pe autorizația de construire , ce se va intampla?
Stiu ca pot sa mai prelungesc inca un an autorizatia.
Dar daca totuși nu ma incadrez , ce se intampla?
Și daca vreau sa solicit recepția cladirii ,in ce stadiu trebuie sa ma aflu cu , cladirea ca sa pot obtine procesul verbal de recepție?
Va mulțumesc frumos .
Astept raspunsuri.
Ultima modificare: Luni, 2 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Mantea , utilizator 17:56, 2 August 2021
Menționez ca in acest moment cladirea este in roșu , adica pereți si este acoperită.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatia de construire expira. in ce stadiu al constructiei pot intabula imobilul? VALERICA1955VALERICA VALERICA1955VALERICA Buna ziua, am o casa cu etaj in constructie.Am reusit sa montezi ferestrele si usile exterioare,exteriorul l-am izolat si vopsit iar gardul este cu ... (vezi toată discuția)
Impozitare cladire neterminata ionelculea ionelculea Daca o cladire nu este finalizata (are doar 1/3 spatii amenajate pentru locuinta), restul este la stadiu de zid si acoperis, autorizatia de constructie a ... (vezi toată discuția)
Impozit caldiri persoane juridice oanazaharov oanazaharov Buna ziua! As vrea sa va intreb daca in conditiile in care firma mea are ca obiect principal de activitate- vanzare si cumparare de imobile proprii- trebuie ... (vezi toată discuția)