avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere fortata de la cim perioada nedeterminata la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere fortata de la cim perioada nedeterminata la cim perioada determinata

Angajatorul ma obliga sa semnez demisia pentru cim cu perioada nedeterminata, pentru a semna ulterior un cim pe perioada determinata pe 6 luni.
Este legal?
Ce pot face in acest caz?

Mentionez ca in aceasta situatie nu sunt doar eu ci si ceilalti colegi ai mei.
Ultima modificare: Vineri, 8 Ianuarie 2010
englezu74, utilizator
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 23:16, 10 Ianuarie 2010
Presiunea exercitata asupra unui salariat nu este niciodata legala.

Demisia este un act unilateral al salariatului, deci teoretic angajatorul nu are nici o treaba decat sa ia act de demisie. Dar, cum am spus, este teoretic.
Astfel de ilegalitati se intalnesc azi prin f multe locuri.

Daca dvs semnati demisia sunteti sigur ca veti semna si un CIM pe perioada determinata, sau va lasa cu ochii in soare si fara posibilitatea de a lua somaj?

Apoi, ce se intampla dupa cele 6 luni? Nu cumva urmeaza o incetare a CIM? Mie cam asa mi se pare. Si in acest caz este o incetare la data expirarii CIM, deci nu veti putea beneficia de salariu compensatoriu dar veti putea lua somaj.
Angajatorul poate sa-si reorganizeze activitatea si vi se poate desfiinta postul,situatie in care beneficiati de somaj.
In cazul demisiei nu mai puteti beneficia de somaj.
Daca vi se incheie CIM perioada determinata la expirarea perioadei puteti beneficia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie cu preaviz sau nu!!! Cosmino Cosmino Companie:multinationala Domeniu:caen 9200-Jocuri de noroc;capital 100% privat; M-am angajat in mai 2008 pe postul de \"Atendant\" operator sala,apoi in ... (vezi toată discuția)
Somaj! camelia21 camelia21 Buna seara! Ma confrunt si eu cu aceasta pb ca si alti romani!Mi se cere demisia de la servici pe motive care nu tin de mine,ca sa evit certurile si jignirele ... (vezi toată discuția)
Reducere de salarii in toata firma !este legal ? dar nu datorita abaterilor disciplinare quantumrevers quantumrevers Buna ziua va adresez cu uirmatoarea problema : lucrez circa de 4 ani in cadrul aceleasi companii pe piata de retail si descopar cu mahnire ca suntem foarte ... (vezi toată discuția)