Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... trecere fortata de la cim perioada nedeterminata la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

trecere fortata de la cim perioada nedeterminata la cim perioada determinata

Angajatorul ma obliga sa semnez demisia pentru cim cu perioada nedeterminata, pentru a semna ulterior un cim pe perioada determinata pe 6 luni.
Este legal?
Ce pot face in acest caz?

Mentionez ca in aceasta situatie nu sunt doar eu ci si ceilalti colegi ai mei.
englezu74, utilizator
Presiunea exercitata asupra unui salariat nu este niciodata legala.

Demisia este un act unilateral al salariatului, deci teoretic angajatorul nu are nici o treaba decat sa ia act de demisie. Dar, cum am spus, este teoretic.
Astfel de ilegalitati se intalnesc azi prin f multe locuri.

Daca dvs semnati demisia sunteti sigur ca veti semna si un CIM pe perioada determinata, sau va lasa cu ochii in soare si fara posibilitatea de a lua somaj?

Apoi, ce se intampla dupa cele 6 luni? Nu cumva urmeaza o incetare a CIM? Mie cam asa mi se pare. Si in acest caz este o incetare la data expirarii CIM, deci nu veti putea beneficia de salariu compensatoriu dar veti putea lua somaj.
Angajatorul poate sa-si reorganizeze activitatea si vi se poate desfiinta postul,situatie in care beneficiati de somaj.
In cazul demisiei nu mai puteti beneficia de somaj.
Daca vi se incheie CIM perioada determinata la expirarea perioadei puteti beneficia de somaj.