Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament olograf! In 2015-2019 am tinut legatura cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament olograf! In 2015-2019 am tinut legatura cu o verisoar ...

Testament olograf!

In 2015-2019 am tinut legatura cu o verisoar a bunicului meu!
Ea a murit in octombrie 2019 si a spus ca imi Lasa mie bunurile ei(neavând copii sot sau frati) ulterior am gasit in apartament un testament olograf scris cand am facut curat plus multe alte înscrisuri ale ei.
Care sunt pasi de urmat? Cum pot dovedi ca este scrisul ei?
trebuie să mergeți cu testamentul la un notar, ca să îl vizeze spre neschimbare.

Art. 1042 Cod Civil
Deschiderea testamentului olograf
(1) Înainte de a fi executat, testamentul olograf se va prezenta unui notar public pentru a fi vizat spre neschimbare.
(2) În cadrul procedurii succesorale, notarul public procedează, în condiţiile legii speciale, la deschiderea şi validarea testamentului olograf şi îl depune în dosarul succesoral. Deschiderea testamentului şi starea în care se găseşte se constată prin proces-verbal.
(3) Cei interesaţi pot primi, după vizarea spre neschimbare, pe cheltuiala lor, copii legalizate ale testamentului olograf.
(4) După finalizarea procedurii succesorale, originalul testamentului se predă legatarilor, potrivit înţelegerii dintre ei, iar în lipsa acesteia, persoanei desemnate prin hotărâre judecătorească.