avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua
Se poate lasa mostenire un apartament care nu este proprietate si care deabia acum este in curs de cumparare conform L112?
Se mai pot cumpara apartamente conform L112 sau s-a incheiat afacerea cu casele nationalizate?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: giglia , utilizator 17:27, 8 Ianuarie 2010
Fiti putin mai explicita.
Ce intelegeti prin "este in curs de cumparare"?
Din cate stiu eu, s-a incheiat procedura de cumparare pe lg.112/95.
Problema sta in felul urmator:Soacra mea locuieste intr-un apartament care este intr-o cladire care face parte din categoria caselor nationalizate.
Zice ca acum este intr-o faza finala de al cumpara.
Din cite stiu aceste imobole s-au cumparat conform L112.
A facut recent o hirtie la notariat in care a pus pe fiica mea care e majora sa semneze(precum ca apartamentul ii va ramine ei dupa moartea sa).
Intrebare:
1:Cum poti sa lasi ceva mostenire ce inca(?)nu este al tau?
2:Daca a facut hirtia la notariat inseamna ca apartamentul este deja proprietatea ei?
2-na a scris:

Problema sta in felul urmator:Soacra mea locuieste intr-un apartament care este intr-o cladire care face parte din categoria caselor nationalizate.
Zice ca acum este intr-o faza finala de al cumpara.
Din cite stiu aceste imobole s-au cumparat conform L112.
A facut recent o hirtie la notariat in care a pus pe fiica mea care e majora sa semneze(precum ca apartamentul ii va ramine ei dupa moartea sa).
Intrebare:
1:Cum poti sa lasi ceva mostenire ce inca(?)nu este al tau?
2:Daca a facut hirtia la notariat inseamna ca apartamentul este deja proprietatea ei?


Sotul meu are problema asemanatoare:acum o luna tatal lui-socrul meu- a decedat.A lasat in urma sotia si doi copii.A locuit impreuna cu sotia intr-o casa construita in 1963 pe un teren pe care are titlu de proprietate,dar pentru imobil nu(nu a avut autorizatie de constructie si cu trecerea timpului a neglijat sa se ocupe de documente).
In prezent avem pe rol la Judecatorie obtinerea in instanta a titlului de proprietate pe imobil iar procesul este in curs de desfasurare.
1.Poate intra imobilul in masa succesorala? daca deschidem succesiunea inainte de a avea titlu de proprietate?
2.Daca socrul meu care a initiat actiunea a decedat,titlul de proprietate revine soacrei mele?
3.Din ce se compune in general masa succesorala,cine o stabileste si evalueaza valoarea sa?(bunurilor mobile sau imobile respective).
4.Care sunt cotele de mostenire in acest caz?Decedatul nu are ascendenti in viata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament milangheorghe milangheorghe Va rog sa-mi acordati o consultatie.Locuiesc impreuna cu mama sotiei mele intr-un apartament care acum 10 ani a fost masa succesorala la moartea socrului ... (vezi toată discuția)
Donatie de casa. JANCSCI JANCSCI socrul meu a mostenit inpreuna cu fratele lui casa parinteasca.jumatatea lui a donato sotiei mele, ia fiind fica lui,.sotia mea avind inca 4 frati se poate ... (vezi toată discuția)
Art.480 si 111 cod procedura civila sandry sandry buna ziua mostenitorul proprietarului unui case cu 2 apartamente din care unul nationalizat(L.134/1949) si vindut in baza .L.112/1995 in anul ... (vezi toată discuția)