avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare Preaviz

recent am gasit un loc de munca in strainatate , unde lucrez acum nu ma lasa sa plec fara preaviz pana la sfarsitul lunii , eu lucrez intrun depozit unde e foarte cald inauntru , stau toata ziua transpirat , ma irit foarte tare la inghinale , ma irit atat de tare ca am momente cand nu pot sa mai merg sau sa stau pe scaun , este o chestie ceva sa poti pleca fara preaviz ?
Cel mai recent răspuns: DrThrax2010 , utilizator 07:36, 6 August 2021
Fara preaviz puteti pleca doar daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile contractuale. Altfel va trebui sa ramaneti in preaviz asa cum specifica contractul de munca al dvs.Daca mai aveti dreptul la concediu, puteti solicita angajatorului sa efectuati concediul pe perioada preavizului, daca va incadrati ca si numar de zile


luminita29 a scris:

Fara preaviz puteti pleca doar daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile contractuale. Altfel va trebui sa ramaneti in preaviz asa cum specifica contractul de munca al dvs.Daca mai aveti dreptul la concediu, puteti solicita angajatorului sa efectuati concediul pe perioada preavizului, daca va incadrati ca si numar de zile



pai si eu ce fac daca lucrez in conditii de sauna aici ?
Fara preaviz puteti pleca si daca angajatorul renunta la termenul respectiv.


Cornel Vasile a scris:

Fara preaviz puteti pleca si daca angajatorul renunta la termenul respectiv.

nu renunta , dar in sauna asta nu mai pot sa lucrez
Puteti invoca incalcarea art.175 C.mun. ... situatie in care puteti demisiona fara preaviz.

Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct RASPUNDE

Alte discuții în legătură

Bună seara! la muncă am funcția de coafor. În luna februarie ... Heart20 Heart20 Bună seara! La muncă am funcția de COAFOR. În luna februarie am solicitat o adeverință de salariat de la muncă, iar pe adeverință am observat ca ... (vezi toată discuția)
Demisie fără preaviz LaurLucreția LaurLucreția Bună ziua, Aș dori să știu dacă îmi pot depune demisia fără preaviz, pe motiv că nu am protecția muncii făcută și nici nu mi s-a făcut ... (vezi toată discuția)
Cim nul? eujad eujad daca la angajare , nu mi-a fost prezentat certificat medical si nici ulterior, dar toti salariatii sunt \"Verificati \" de catre medicul de medicina muncii, ... (vezi toată discuția)