Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce obligatii fiscale imi revin in Romania?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce obligatii fiscale imi revin in Romania?

Sunt studenta romanca in Coreea de Nord. Am incheiat on line un agreement cu o firma pentru a-mi expune si vinde desenele pe care le realizez. Nu sunt angajata. Ocazional, cand se vinde un desen primesc de la firma un comision. Ce obligatii fiscale imi revin in Romania? Multumesc
george-neagu, moderator
Pai depide pe teritoriul carui stat vindeti acele desene (ma gandesc ca totusi este vorba de Romania nu corea de nord unde restrictiile sunt destul de mari) .
Orice venit trebuie declarat si trebuie platit impozit la stat .
Daca in schimb este vorba de vanzari pe teritoriul coreei, atunci verificati legislatia acelui stat, nu va revine vreo obligatie de plata atata timp cat Romania nu este implicata atat direct cat nici indirect .