Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua, am rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua, am rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea situatie ...

buna ziua,
am rugamintea sa-mi clarificati urmatoarea situatie :
daca un angajat a demisionat in data de 02.08 cu preaviz de 20 de zile, iar in ultima zi de preaviz (30.08) a intrat in concediu medical o saptamana, cum se procedeaza cand se incheie concediul medical ? Mentionez ca in conditiile in care nu ar fi demisionat, acesta urma sa intre in concediu de odihna in perioada 1-8.09 programat si aprobat de la inceputul anului in sistem. Se poate considera ca ultima zi de preaviz va fi astfel prima zi din concediul de odihna programat sau trebuie sa se prezinte la serviciu ca sa efectueze ultima zi de preaviz care s-a suspendat pe durata concediului medical ? va multumesc
In opinia mea, ultima zi de preaviz va fi prima zi din concediul de odihna reprogramat .
Cornel Vasile, Consilier juridic