Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... declaratia de creanta
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

declaratia de creanta

Buna!
In declaratia de creanta pot cere penliati pentru suma datorata?
Facturile sunt emise in 26.09.2006 cu specificatia datei scadente la 16.10.2006.
Lichidatorul mi-a spus sa fac o declaratie de creanta si sa o depun la numarul de dosar chiar daca a expirat termenul de inscriere la masa credala, firma noastra nefiind notificata despre intrarea in insolventa a clientului. Pe facturi este specificat ca se percep penalitati de 10%/zi, iar cotract nu avem.
Intrebarea mea este daca pot cere penalitati si pentru ce periada sau cer numai suma facturilor?
In speranta unui raspuns, va multumesc!::D
nu puteti solicita penalizari daca nu aveti contract
dar calculati dobanda legala corect si o adugati la creanta initiala
Multumesc pentru raspuns!
Dobanda legala se calculeaza de la scadenta si pana la data pronuntarii sentintei de deschidere a procedurii de insolventa sau pana in momentul depunerii decl. de creanta?
pana la data deschiderii procedurii (data sentintei)
Va multumesc foarte frumos!
Un an bun si plin de impliniri!