Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... De cand sunt din nou asigurata?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

De cand sunt din nou asigurata?

Din august 2021 nu mai sunt angajata, avand (din 2018) un PFA cu care voi continua sa functionez. Fiind angajata pana in iulie si avand pe PFA un venit sub plafon, nu am platit CAS si CASS. De cand sunt din nou asigurata?
george-neagu, moderator
De la data incetarii contractului de munca o sa mai fiti asigurata o perioada de inca 3 luni de zile. Apoi, daca doriti sa continuati cu PFA-ul va trebui sa incheiati un contract de asigurare cu Casa de Sanatate si Casa de Pensii sa platiti din nou CASS si CAS, sau sa va angajati din nou in alta parte chiar si part-time.
Mulțumesc!