Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua ! Parintii mei au decedat,tatal in 2009 si ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua ! Parintii mei au decedat,tatal in 2009 si mama in ...

Buna ziua ! Parintii mei au decedat,tatal in 2009 si mama in 2021,iar pentru a face succesiunile dupa ei avem nevoie de actul de proprietate al casei (emis in 1980)pe care nu l-am gasit.Unde trebuie sa ne adresam pentru a primi o copie? Multumim anticipat !
depinde de cum l-au dobândit ei (cumpărare, moștenire, construire, etc)
încercați la Camera notarilor publici sau la Arhivele statului.
mai puteți și sa scoateți un extras de carte funciara pentru informare de la OCPI; dacă este intabulat, veți afla cum l-au dobândit.
Sau puteti incerca si la Directia de Impozite si Taxe, unde platiti impozitul.
Apartamentul a fost dobândit prin repartiție,cum era pe vremea aceea de la OCLPP,iar ulterior a fost cumpărat.