avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua ! Parintii mei au decedat,tatal in 2009 si ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua ! Parintii mei au decedat,tatal in 2009 si mama in ...

Buna ziua ! Parintii mei au decedat,tatal in 2009 si mama in 2021,iar pentru a face succesiunile dupa ei avem nevoie de actul de proprietate al casei (emis in 1980)pe care nu l-am gasit.Unde trebuie sa ne adresam pentru a primi o copie? Multumim anticipat !
Cel mai recent răspuns: roxana1968 , utilizator 14:00, 14 August 2021
depinde de cum l-au dobândit ei (cumpărare, moștenire, construire, etc)
încercați la Camera notarilor publici sau la Arhivele statului.
mai puteți și sa scoateți un extras de carte funciara pentru informare de la OCPI; dacă este intabulat, veți afla cum l-au dobândit.
Sau puteti incerca si la Directia de Impozite si Taxe, unde platiti impozitul.
Apartamentul a fost dobândit prin repartiție,cum era pe vremea aceea de la OCLPP,iar ulterior a fost cumpărat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare refuzata iulia bumbu iulia bumbu In anul 2004 mi se respinge cererea de intabulare a unui imobil avand in vedere ca acest imobil a fost atribuit statului in temeiul prevederii art.680 din ... (vezi toată discuția)
Intabulare apartament construit in 1985 verde5intens verde5intens detinem -eu si sotul meu un apartament proprietate personala pe care l-am dobandit in urma unui contract de constuire incheiat intre noi si IJGCL= firma ... (vezi toată discuția)
Imobil pe nume necunoscut Srb Srb La taxe si impozite nu mi-au primit banii pentru respectivul imobil nu se mai afla pe numele bunicii. Bunica de la care am cumparat, in urma cu 2 ani, acest ... (vezi toată discuția)