Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, am si eu o intrebare un cetatean albanez ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, am si eu o intrebare un cetatean albanez casatorit ...

Buna ziua, am si eu o intrebare un cetatean albanez casatorit cu un cetatean roman ce regim de circulate are 90 zile in ue si apoi 90 zile inapoi in Albania sau nu mai au nevoie de stat obligatoru in Albania 90 zile dupa casatorie, noi suntem in Romania si mai are in jur de 20 zile si face 90 zile pe teritoriul Romaniei si dorim sa plecam in Franta are drept de a pleca? Va multumesc cu respect.
Elena Vlad, utilizator
Fiind casatorit cu cetatean roman nu detine permis de sedere? E doar cu viza pentru reintregierea familiei sau ptr vizita? Depinde ce fel de document detine.

Dacă viza sotului este emisă de o țară din spațiul Schengen, aceasta ii permite să călătoreasca și în celelalte țări din spațiul Schengen. Totodata dacă detine un permis de ședere valabil emis de una dintre țările Schengen, acesta este echivalent cu o viză..
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business