Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Cărei instituții pot reclama activitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Cărei instituții pot reclama activitatea defectuoasă ...

Bună ziua. Cărei instituții pot reclama activitatea defectuoasă a unui Birou de Executare Judecătorească? Mulțumesc.
Trebuie să fiți mai explicit: în ce constă nemulțumirea?
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.... de exemplu, neincheierea unui .ci.m.,etc.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul financiar-contabil poate fi sesizata ANAF-ului.

3. Plângerile părţilor împotriva activitatii executorilor judecătoreşti şi a executorilor judecătoreşti stagiari, se adreseaza Camerelor Executorilor Judecătorești de pe lângă Curțile de Apel in circumscripţia careia se afla acel executor.
Cornel Vasile, Consilier juridic