Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O persoana poate administra mai multe societati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O persoana poate administra mai multe societati detinute de aceleasi asociati?

Se infiinteaza 12 srl-uri. Asociati in cele 12 sunt sc"x"srl cu 5% si sc"y" srl cu 95%. Prin statutul celor 12 srl-uri au numit acelasi administrator ( sa spunem d-na y). Poate fi doamna y sa fie administrator in cele 12 srl-uri? Si mentionez ca vre-o 6-7 au acelasi obiect de activitate (cod caen)
se poate,

potrivit reglementarilor actuale o persoana nu poate avea calitatea de administrator in doua sau mai multe societati comerciale decat cu acordul asociatilor iar intrucat toate societatile amintite au acelas actionariat, se prezuma acordul lor.