avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copii de documente ale asociației de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copii de documente ale asociației de proprietari

Vă rog să-mi comunicați care este modul cel mai sigur (și care poate constitui o probă, în caz de nevoie) în care pot obține copiile unor documente (procese-verbale, state de plată, situații ale fondurilor de rulment și reparații, extrase de cont pentru depozite bancare etc.) de la președintele asociației de proprietari, dacă acesta refuză să le pună la dispoziție unui proprietar, în urma unei solicitări verbale.
Cel mai recent răspuns: costantincostica , utilizator 01:26, 14 August 2021
Conform disp L nr 196/2018,presedintele de asociatie detine obligatia legala sa puna la dispozitie ,la cerere oficiala,orice document al asociatiei de proprietari
Initial depuneti cerere oficial,solicitati numar de inregistrare,asteptati termenul legal prevazut de 10 zile in care presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda
Daca in termenul mentionat,presedintele de asociatie refuza sa puna la dispozitie documentele solicitate,aveti dreptul legal sa notificati oficial presedintele de asociatie cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Mulțumesc pentru răspuns! Doar că avem o situație mai specială. Președinta asociației ar putea refuza să primească cererea sau ar putea să nu acorde un număr de înregistrare, cu scopul de a acoperi o serie de nereguli. Există o altă cale care să ocolească această etapă? Cum pot eu demonstra că am depus cererea dacă nu am un număr de înregistrare?
o trimiteti prin posta cu confirmare de primire. In mod Sigur cineva primeste corespodenta si semneaza, iar dumneavoastra aveti acel document ca dovada,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul președintelui de a-mi prezenta proiectul de anvelopare ... BEN46 BEN46 Refuzul președintelui de a-mi prezenta proiectul de anvelopare a blocului ? (vezi toată discuția)
Refuzul asociatiei de proprietari de a-mi elibera adeverinta, desi nu am restante Help2 Help2 Buna seara, Doresc sa imi vand apartamentul, NU inregistrez datorii catre asociatia de proprietari, dar cu toate acestea administratorul si presedintele au ... (vezi toată discuția)
Bunä ziua locuiesc în bl turn a parter cam 12 ... Benţealiliana Benţealiliana Bunä ziua locuesc în bl turn a parter cam 12 mä nmesc Benţea liliana am probleme cu ploaia de mulţi ani mam tot rugat de aministrator sä rezolve sä nu ... (vezi toată discuția)