Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua tuturor! Detin o anexa (garaj) langa blocul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua tuturor! Detin o anexa (garaj) langa blocul unde locuiesc, ...

Buna ziua tuturor!
Detin o anexa (garaj) langa blocul unde locuiesc, iar terenul pe care este construit garajul este inchiriat de la primarie pe o perioada de 99 de ani. Garajul este intabulat pe numele meu. Recent, un dezvoltator doreste sa construiasca un bloc de locuinte pe acel teren. Imi puteti spune va rog care sunt drepturile mele legat atat de teren, cat si de garajul care este construit pe acel teren. Poate primaria sa anuleze contractul de inchiriere inainte de termen, sau poate sa imi demoleze anexa? Care ar fi cuantumul despagubirilor materiale de care as putea beneficia? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Loghin.Alexandru a scris:

Poate primaria sa anuleze contractul de inchiriere inainte de termen?

In mod normal raspunsul la aceasta intrebare ar trebui sa-l puteti gasi in contractul de inchiriere, la capitolul ce se refera la durata si conditiile prin care poate inceta inainte de termen.