Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. La un program de lucru în ture (24/48) ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. La un program de lucru în ture (24/48) cum se calculează ...

Bună ziua. La un program de lucru în ture (24/48) cum se calculează orele lucrate în luna în care beneficiezi și de concediu de odihnă. Ex. Luna august are tnl 176 ore. Concediu de odihna începe de pe 19 pana pe 30.
Câte ore mai trebuiesc lucrate pt a se face tnl.?ce lege/art clarifica acest aspect?. Mulțumesc
Nu exista niciun text de lege care sa clarifice situatia descris.

Pana pe data de 18 aug , inclusiv, veti fi pontat prezent, iar din 19 in CO pana pe 30 inclusiv.

Daca vreti sastiti cum cadeti de serviciu pe data de 01.09, atunci se face un calcul simplu matematic.

Cornel Vasile a scris:

Nu exista niciun text de lege care sa clarifice situatia descris.

Pana pe data de 18 aug , inclusiv, veti fi pontat prezent, iar din 19 in CO pana pe 30 inclusiv.

Daca vreti sastiti cum cadeti de serviciu pe data de 01.09, atunci se face un calcul simplu matematic.

Daca nu exista text de lege în aceasta privință, înseamnă că angajatorul te poate obliga sa lucrezi 176 ore+concediu de odihnă în aceiași luna fără sa ai nici măcar o ora suplimentară
Nu are cum sa va oblige la asa ceva. Daca exista o astfel de situatie, atunci se poate sesiza ITM-ul.
Itm nu are nici o putere. Poare corpul de control. Dar nu știu dacă pot face o sesizare și unde.

Cornel Vasile a scris:

Nu are cum sa va oblige la asa ceva. Daca exista o astfel de situatie, atunci se poate sesiza ITM-ul.

Corpul de Control al cui ?

------
Nu mai citati raspunsurile . Apasati direct RASPUNDE.