Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata somaj

am o vechime in munca de 18 ani cate luni pot beneficia de ajutorul de somaj si ce suma?
12 luni daca concedierea a avut loc anul acesta (15 luni daca s-a petrecut in 2009 )
75% din salar minim pe economie (705 !? sau 600 !?) + 10 % din media salariilor din ultimele 12 luni pentru care s-au achitat contributia la somaj
ctynn, utilizator
La 18 ani vechime nu este 7% ?

Suma calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
-este de 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
-este de 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
Legea 76/2002
"Art. 39.

(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, în functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;

c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar şi în mod diferentiat, în functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:

a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;

b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate în functie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferentiate în functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:

a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;

b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;

c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;

d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

-aveti 12 luni indemnizatie sau 15 luni daca ati intrat in somaj din 2009;
-aveti 75% din salariul minim pe ec. care este inca 600lei (doar la bugetari a crescut salariul minim de referinta la 705, la somaj nu s-a schimbat nimic )
-aveti 7% din media salariilor brute din ultimele 12 luni lucrate
exemplu de calcul:
daca media salariului brut pe 12 luni este 1000, atunci 7% este 70 lei la care se adauga 450 lei (75% din 600 ) = 520 lei net indemnizatia de somaj