Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, As dori sa stiu daca pensia de urmas de la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, As dori sa stiu daca pensia de urmas de la sotul decedat ...

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pensia de urmas de la sotul decedat se poate primi inainte de iesirea mea la pensie la limita de varsta daca cumpar anii de vechime (mai am sase ani pana la varsta de pensionare), precizez ca am fost casnica si nu am platit asigurare de pensie.
Multumesc!
Pensia de urmas o puteti primi doar incepand cu ziua in care inpliniti varsta standard din anexa 5 a legii 263/2010.
Multumesc!