Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Presedintele de bloc face lucrari de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Presedintele de bloc face lucrari de reparatii si ...

Buna ziua,
Presedintele de bloc face lucrari de reparatii si zugraveli in apartamentul sau. In perioada lucrarilor sale a venit cu un tabel sa ia acordul pentru a schimba coloana de apa si scurgere pe bloc. Care sunt regulile pentru a efectua o astfel de lucrare. Sunt implicate 20 de apartamente. Lucrarea trebuie achitata. Toti avem un program deja stabilit. Poate asa dupa o zi pe alta sa ia o astfel de decizie. Care este conditia minima de acord ca lucrarea sa fie impusa. Va multumesc.
decizia o iau proprietarii.....se pot lua astfel de masuri de o zi pe alta, in functie de starea tevilor
Lucrarile la partea comuna de condominiu instalatii si constructii se pot executa conditionat de urgenta acestora
Daca este vorba despre situatie speciala ,spargere instalatie,colmatare,etc comitetul executiv poate sa decida executarea de reparatii si asigurarea starii tehnice
Daca este vorba despre lucrare care necesita efort financiar sporit,adunarea generala poate dispune necesitatea reparatiei,se declina competenta in favoarea comitetului executiv pentru oferte de lucru se accepta oferta care corespunde pretentiilor asociatiei de proprietari