Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Am fost surprins cu alcool la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Am fost surprins cu alcool la volan,rezultatul fiind ...

Bună ziua! Am fost surprins cu alcool la volan,rezultatul fiind 1,19 în aerul expirat. Există șanse reale să nu mi se anuleze permisul ?
Buna seara,

Dat fiind gradul mare al alcoolemiei, balanta înclină către "nu", spre o amendă penală sau condamnare la o pedeapsa pentru care se dispune suspendarea executării acesteia, situații în care se dispune anularea permisului.

Dintre acestea doua, mai avantajoasa ar fi amenda penală fiindcă puteți obține permisul in 6 luni de la data achitării ei.

Cu toate acestea, un răspuns complet puteți obține de la un avocat care sa studieze întreg dosarul dvs și să emită o opinie în cunoștință de cauză.
Andreea Dana Fodor , Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Exista modalitati de individualizare ale pedepsei in urma carora nu vi se anuleaza permisul. Doar in cazul unei hotarari de condamnare se anuleaza permisul.
Pentru celeritate solicitati organului de up sa achitati dvs contravaloarea probelor biologice si pentru o aparare eficenta, angajati-va avocat specializat in astfel de cauze.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
asta îmsemnând ,,redobândire!?....adică din nou....?
Da, in situația unei soluții de condamnare (amenda penală sau suspendarea executării pedepsei) trebuie sa susțineți examenul pentru obținerea unui nou permis de conducere.