Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se aplica reductiunea liberalitatilor excesive?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se aplica reductiunea liberalitatilor excesive?

In cazul nostru suntem 7 frati mostenitori care ajung in instanta, 6 reclamanti si 1 parat.
Bunuri succesorale: o casa parinteasca, doua terenuri, o alta casa + curte.
Pe acea alta casa + curte unul din fratii reclamanti detine un testament autentic la notar. Ceilalti 5 frati sunt de acord cu testamentul.
Paratul contesta testamentul si solicita reductiunea liberalitatilor excesive.

Intrebari strict pentru cazul casei+curtea din testament unde este solicitata reductiunea:
1. De aceasta reductiune beneficiaza si ceilalti mostenitori care au fost de acord cu testamentul?
2. Reductiunea se aplica si mostenitorul testamentar primeste 1/4 si paratul tot 1/4, se imparte jumatate-jumatate sau mostenitorul testamentar primeste 1/4 si paratul restul de 75-80 %?
Nu intelegem, de aceea intrebam.
Multumim
Alexandreevici, utilizator

Art. 1094 al. 3 Cod Civil: "În cazul pluralităţii de moştenitori rezervatari, reducţiunea operează numai în limita cotei de rezervă cuvenite celui care a cerut-o şi profită numai acestuia." Deci, nu. Reductiunea "opereaza individual" - liberalitatea este supusa reductiunii numai in limita rezervei succesorale a mostenitorului rezervatar care cere reductiunea - in ceea ce priveste cotele celorlalti mostenitori testamentul produce efecte depline - daca asa s-au inteles.

Reductiunea poate opera numai daca casa parinteasca si cele doua terenuri (deci bunurile care nu au fost cuprinse in testament) nu au o valoare suficient de mare pentru a acoperi rezerva succesorala a fratelui care cere reductiunea. (cu alte cuvinte, daca 1/14 din toate bunurile - si cele din testament si celelalte inseamna valoric mai mult decat 1/7 din bunurile care nu sunt cuprinse in testament).

De ce 1/4 si 1/4? Daca se aplica reductiunea, cel care a cerut-o primeste rezerva succesorala, o cota, care trebuie calculata in functie de valoarea imobilelor, nu este o cota fixa si se stabileste in functie de valoarea restului imobilelor care raman de mostenit.
Casa+curtea din testament au primit cea mai mica evaluare ca si pret.
Celelalte bunuri au preturi mai maricele.

Deci primesc doar 1/4 in cazul solicitarii reductiunii testamentare doar de catre mine? Ceilalti nu primesc daca nu solicita reductiunea?
Ceilalti nu primesc nimic daca nu solicita reductiunea. Nu primiti nici dvs daca nu vi s-a incalcat rezerva succesorala.
Conform reclamanților (ceilalți frați moștenitori rezervatari) eu ca pârât - moștenitor rezervatar nu primesc nimic. Au făcut împărțeala între ei și vor ca eu să le mai plătesc și cheltuielile de judecată.
Concluzionez că da, s-a încălcat rezerva succesorală.

MihailZC a scris:

Ceilalti nu primesc nimic daca nu solicita reductiunea. Nu primiti nici dvs daca nu vi s-a incalcat rezerva succesorala.