Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, cum poate un deținut să ceara eliberarea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, cum poate un deținut să ceara eliberarea unei noi ...

Buna ziua,
cum poate un deținut să ceara eliberarea unei noi cărți de identitate/să iși schimbe domiciliul, ținând cont că este în penitenciar, iar actele pentru schimbare carte identitate trebuie depuse personal?
Multumesc
La solicitarea conducerii penitenciarelor, S.P.C.L.E.P.-ul de domiciliu, în colaborare cu autoritățile administrației publice locale, participă la organizarea unor activități în teren, de preluare a cererii, a documentelor și informațiilor necesare eliberării actelor de identitate folosind echipamentele din dotare, pentru persoanele reținute, arestate ori care execută pedepse privative de libertate.
În practică, acest lucru se face atunci când solicitantul nu mai deține act de identitate sau este expirat. Schimbarea de domiciliu se face doar după ce se termină executarea pedepsei, până atunci domiciliul nu este unul ”ales”.