Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trecerea in propietate a unui spatiu comun intr-o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trecerea in propietate a unui spatiu comun intr-o cladire care nu apartine de o asociatie de propietari

Buna ziua,
Locuiesc intr-o cladire de apartamente construita in anii '50 si sunt interesat sa preiau in propietate un spatiu comun. Spatiul in cauza, este podul aflat deasupra apartamentului in care locuiesc. Toate raspunsurile pe care le-am gasit pe acest site la intrebari similare, au ca trimitere legi care implica apartenta la o asociatie de propietari, insa noi nu avem asociatie.
intrebarea mea este: Ce demersuri trebuie sa fac pentru a trece in propietate spatiul respectiv?

Va multumesc
Sa obtineti acordul notarial al tuturor proprietarilor din condominiu.
Nu numai legislatia care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari prevede norme si reguli pentru utilizarea partii comune de imobil de locuit in comun
Inclusiv disp Noul cod civil detine sectiune speciala aplicabila imobilelor de locuit in comun
In speta,dv pentru a putea utiliza exclusiv partea comuna podul constructiei aveti nevoie de acordul autentificat al tuturor proprietarior din imobil
Multumesc