Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mansardare pod bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mansardare pod bloc

Buna ziua

Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 4 etaje.
Acoperisul acestui bloc dispune de un pod.
Accesul la pod se face printr-o usa din scara blocului.

As vrea sa-mi fac o mansarda in acest pod, însă doar pe apartamentul meu. Deci practic mai rămâne jumătate din pod.Nu trebuie modificat absolut nimic ci doar aranjat 'interiorul'.

Cum intru in posesia legala a acestui pod? Care mai sunt legile în acest moment? Din câte stiu am nevoie de acordul vecinilor, se poate face un singur act de cedare a părții comune și sa semneze toți?

Trebuie vecinii de pe toată scara sau tot blocul? Ce sfaturi imi mai puteți da?

Multumesc în avans!
Aveti nevoie de acordul asociatiei de locatari care cere avizul vecinilor de pe scara unde se afla podul.
Prin hotarare a adunarii generale puteti inchiria spatiul respectiv.
Pentru amenajare si obtinere aviz aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. La proiect sunt necesare avize, dupa caz, de la pompieri, primarie, Inspectoratul de stat in ctii.
Multumesc pentru răspuns. Dar aș vrea să mi l cedeze nu să îl Inchiriez/concesionez. Sau asta e procedura mai nou?

POPA GHEORGHE a scris:

Aveti nevoie de acordul asociatiei de locatari care cere avizul vecinilor de pe scara unde se afla podul.
Prin hotarare a adunarii generale puteti inchiria spatiul respectiv.
Pentru amenajare si obtinere aviz aveti nevoie de un proiect intocmit de o firma autorizata. La proiect sunt necesare avize, dupa caz, de la pompieri, primarie, Inspectoratul de stat in ctii.

cedare = donatie? as merge mai degraba pe vanzare
Conform disp L nr 196/2018 podul reprezinta parte comuna imobil de locuit in comun
Interesul dv de a prelua spatiul din pod aferent apartamentului dv implica parcurgerea unei proceduri complexe pentru schimbarea destinatiei partii comune de condominiu,respectiv este obligatoriu sa obtineti acordul individual autentificat al tuturor proprietarilor care sa cedeze cota ce le revine din cota parte si acordul asociatiei de proprietari exprimat prin hotararea adunarii generale
L nr 196/2018
ART. 35
(1) În cazul clădirilor cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație și în cazul clădirilor
multietajate constituie părți comune din condominiu, dacă actele de proprietate nu prevăd altfel,
următoarele
e) locurile de trecere, scările și casa scărilor și coridoarele; pereții perimetrali și despărțitori
dintre proprietăți și/sau spațiile comune; subsolul; coșurile de fum; holurile; instalațiile de apă și
canalizare, electrice, de telecomunicații, de încălzire și de gaze de la branșament/racord până la
punctul de distribuție către părțile aflate în proprietate individuală; canalele pluviale;
paratrăsnetele; antenele colective; podul; pivnițele, boxele, spălătoria, uscătoria; ascensorul;
interfonul - partea de instalație de pe proprietatea comună; rezervoarele de apă; centrala termică
proprie a clădirii; crematoriul; tubulatura de evacuare a deșeurilor menajere; structura, structura
de rezistență; fațadele; acoperișul; terasele;

ART. 36
Schimbarea destinației proprietății comune este permisă cu îndeplinirea cumulativă a
următoarelor condiții:
a) numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalți coproprietari;
b) numai dacă prin aceasta nu se împiedică folosirea în condiții normale a condominiului de
către toți proprietarii;
c) în baza acordului în scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d) după obținerea prealabilă a acordurilor, avizelor și autorizațiilor necesare prevăzute de
legislația în vigoare, emise în condițiile legii de instituțiile/autoritățile abilitate în acest sens.

ART. 38
(2) Părțile comune pot fi utilizate de către terți, persoane fizice sau juridice de drept public și/sau
privat, numai ca urmare a hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, adoptată cu
acordul a două treimi din numărul total al proprietarilor din condominiu și cu acordul tuturor
proprietarilor direct afectați de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosință sau de
concesiune,
semnat de președinte în numele asociației și avizat de cenzor/comisia de cenzori.

ART. 40
(1) Schimbarea destinației locuințelor, precum și a spațiilor cu altă destinație decât aceea de
locuință, prezente în proiectul inițial al imobilului, se poate face numai cu avizul scris al comitetului
executiv și cu acordul scris, prealabil, al proprietarilor direct afectați cu care se învecinează, pe plan
orizontal și vertical, spațiul supus schimbării.
(2) Odată cu acordul menționat la alin. (1), proprietarii direct afectați cu care se învecinează, pe
plan orizontal și vertical, spațiul supus schimbării și proprietarul care solicită acordul pentru
schimbarea destinației locuinței sau spațiului cu altă destinație decât aceea de locuință semnează
și o convenție cu privire la declararea activității care se va desfășura în spațiul respectiv, precum și
numărul de persoane în funcție de care vor fi calculate cheltuielile pe număr de persoane.
(3) O copie a convenției prevăzute la alin. (2) se înmânează președintelui asociației de proprietari
în vederea anexării acesteia la acordul de asociere.

ART. 43
(1) Părțile comune pot fi atribuite proprietarilor în folosință exclusivă numai dacă prin aceasta nu
sunt lezate drepturile celorlalți proprietari.
(2) Hotărârea de atribuire în folosință exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din
condominiu și ai cotelor-părți indivize.
(3) Atribuirea în folosință exclusivă se face în baza unui contract încheiat între asociația de
proprietari și proprietarul căruia i se atribuie în folosință exclusivă partea de proprietate comună.
(4) Contractul prevăzut la alin. (3) se încheie pe o perioadă de maximum 12 luni și poate fi
reînnoit numai cu acordul ambelor părți și cu respectarea prevederilor prezentei legi.
(5) Veniturile obținute din atribuirea părților comune în folosință exclusivă respectă prevederile
art. 70 din prezenta lege.

ART. 44
(1) Încetarea destinației de folosință comună pentru părțile comune din condominii se poate
hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.
(2) În cazul prevăzut la alin. (1) devin aplicabile dispozițiile privitoare la coproprietatea obișnuită.
Cu toate acestea, înstrăinarea sau ipotecarea se poate realiza numai cu acordul tuturor
proprietarilor din condominiu.
(3) Constatarea încetării destinației de folosință comună pentru părțile comune se face prin
hotărâre a adunării generale a asociației de proprietari adoptată în unanimitate de către
proprietarii din condominiu.
(4) Imobilul, respectiv partea din condominiu care rezultă din încetarea destinației folosinței
comune se înscrie în mod corespunzător în cartea funciară pe baza documentației cadastrale
întocmite în acest scop.
(5) Prevederile prezentului articol nu se aplică părților comune din condominiu pentru care nu
poate înceta destinația de folosință comună, întrucât poate afecta buna funcționare a
condominiului și pot fi lezate drepturile celorlalți proprietari
(6) Înscrierea în cartea funciară ca unitate individuală distinctă a părților de folosință comună
pentru care încetează această destinație, potrivit dispozițiilor legale, implică parcurgerea
următoarelor etape:
a) emiterea hotărârii adunării generale a asociației de proprietari prin care se constată încetarea
destinației de folosință comună;
b) recepția documentației cadastrale pentru recalcularea cotelor-părți indivize, în vederea
scoaterii din părțile de folosință comună;
c) încheierea actului în formă autentică prin care toți proprietarii din condominiu își exprimă
acordul pentru încetarea destinației de folosință comună și pentru diminuarea corespunzătoare a
cotelor-părți din proprietatea comună..
Perfect, multumesc frumos. Ati raspuns la obiect ! Inca o intrebare, pentru obtinerea certificatului de urbanism am inteles ca este nevoie doar de acordul proprietarilor de pe coloana mea, avand in vedere ca doresc sa mansardez doar partea din pod de deasupra apartamentului ... ?! Este corect, sau la fel am nevoie de acordul tuturor?

Si inca ceva, pot face un singur tabel cu toti vecinii si sa ii iau pe tot la notar sa il semneze in acelsi timp, sa nu stau sa duc fiecare vecin, individual, la notar ?
Ing3ras86, utilizator