Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Cum procedez dacă suspectez că plătesc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Cum procedez dacă suspectez că plătesc mai multă ...

Bună ziua! Cum procedez dacă suspectez că plătesc mai multă apă decât înregistrează apometrul radio? În evidența asociației de proprietari figurez cu 13,926 mc la sfârșitul lunii iulie, apometrul din casă indică 14,437, iar la calculul plății de când s-a montat apometrul rezultă un consum de 14,52 mc. Mulțumesc anticipat!
Buna ziua.
La asociatie exista firme agreate prin care se verifica/schimba apometrul. O data la 2,3 ani se face aceasta verificare.
Intocmiti un proces-verbal prin care se stabileste consumul la momentul verificarii/schimbarii si eventualele probleme intervenite ca urmare a acestei verificari.
Trebuie sa platiti si diferenta dintre suma contorilor si apometrul (oficial) de bransament. Care se repartizeaza conform legii de catre asociatie, pe numar persoane.
Am apometru radio.
Nu are nici o importanta.
Și atunci care mai este scopul apometrelor radio dacă tot trebuie să plătești diferența dintre suma contorilor si apometrul (oficial) de bransament?