Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce fapta penala face cineva care minte in scris?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce fapta penala face cineva care minte in scris?

Ce fapta penala face cineva care minte in scris? Un avocat care l-am platit sa-mi obtina niste documente din Rom a mintit in scris la Baroul de Avocati ca eu l-am mintit si ca aveam deja documentele. Facusem reclamatie deoare mi le-am obtinut eu pana la urma, iar in raspunsul primit de la barou scrie ca eu l-am mintit si ca aveam deja documentele.
Nu stiu cum e in Romania, daca barourile raspund la cetateni si scriu tot ce declara avocatii, Este fals in declaratii? Se poate denunta la politia romana?
cristiina86, utilizator
Nu, nu orice minciuna este infractiune. Ori faceti plangere la barou, ori il dati in judecata, dar sansele sunt putine sa rezolvati ceva.
nici macar nu mi-a obtinut documentele, mi le-am obtinut eu pana la urma, si pretinde ca ii datorez bani pe consultatii. Niciodata nu m-a informat despre consultatii cu plata, si trebuie sa prezinte probe, ca asa, poti inventa despre oricine ca-ti datoreaza bani.
cristiina86, utilizator
Este o chestiune civila si nu penala.