Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost amendat de politisti care au incalcat legea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost amendat de politisti care au incalcat legea mai grav decat mine

Dupa ce mi-a masurat viteza cu o masina fara insemnele politiei, in timp ce-mi se scria procesul verbal, masina cu radarul a intors peste linia continua (suprafata hasurata) ce despartea sensurile drumului european E85 . De ce mi-au dat ameanda ca nu respect viteza in localitate, dar nici politistii nu respecata regulile elementare in acelasi timp, acea manevra riscanta (filmata de mine) fiind mult mai grava decat faptul ca eu am depasit viteza in localitate intr-o zona o zona fara case si oameni? (Mentionez ca masina mea din jud PH a fost oprita in jud.Bacau. Mai era acolo oprit si un cetatean cu nr de Botosani. E clad ca nu poti sa mentii viteza de 50 ora pe distanta Ploiesti - Bacau ).
Daca primeati doar avertisment va mai deranja ca politistii au intors masina pe linie continua? Politisti care, cel mai probabil, erau in misiune
nu erau cu masina inscriptionata politia,,,erau sub acoperire
@caudella Am patit ceva asemanator. Am fost oprit in mijlocul campului, nici tipenie de casa, pe motiv ca ,,am depasit viteza in localitate". S-a intamplat tot in Moldova noastra draga, tot cu o masina fara insemne. Zeci de kilometri nu am vazut vreun insemn rutier de intrare sau de iesire in/din localitate, haiduceau baietii, impuscau lejer banul. Nu m-am pierdut cu firea si am facut cateva poze cu localizarea activata (coordonatele gps) in care aparea ora, ,,autospeciala" si masina mea. Le-am spus si organelor. In final tot am dat o suta de lei. P.S. Am pornit din vestul tarii spre Iasi, 550 de km. La dus am mers regulamentar si am facut 11 ore. La intoarcere am venit in priza cate unui autotren, cu urechea ciulita la statie. Am facut 8 ore.
Eu am o camera tip 7MAI, cu o filmare de mare rezoluție pe tot traseul. Din filmare se vede ca am depășit un camion TIR exact în dreptul micii tăblițe pe care scria Cleja. Deci nici n-am știut ca sunt în aceasta localitate, dar am văzut un VW alb așezat suspect pe partea din dreapta a carosabilului și ceea ce părea un polițist inauntru, care se uita pe un ecran. Apoi am văzut tăblita cu ieșirea din Cleja. Bine ca n-am avut mai mult de 95 km/h, ca oricum e greu de contestat. M-am întors noaptea, când se poate conduce mult mai lejer, nu mai era trafic bara la bara (începătorii nu circula noaptea!) și nici radare. Deci data viitoare voi circula numai noaptea și voi fi oricum foarte atent în zona Racaciuni - Bacău, cred ca este singura zona din tara unde șoferii sunt vânați în disperare cu radarul, Politia folosind aici mașini particulare, fără însemnele specifice.

DlGoe a scris:

@caudella Am patit ceva asemanator. Am fost oprit in mijlocul campului, nici tipenie de casa, pe motiv ca ,,am depasit viteza in localitate". S-a intamplat tot in Moldova noastra draga, tot cu o masina fara insemne. Zeci de kilometri nu am vazut vreun insemn rutier de intrare sau de iesire in/din localitate, haiduceau baietii, impuscau lejer banul. Nu m-am pierdut cu firea si am facut cateva poze cu localizarea activata (coordonatele gps) in care aparea ora, ,,autospeciala" si masina mea. Le-am spus si organelor. In final tot am dat o suta de lei. P.S. Am pornit din vestul tarii spre Iasi, 550 de km. La dus am mers regulamentar si am facut 11 ore. La intoarcere am venit in priza cate unui autotren, cu urechea ciulita la statie. Am facut 8 ore.