Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Buna ziua! Un Ong primeste in baza unui proiect ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Buna ziua! Un Ong primeste in baza unui proiect fonduri pentru ...

Buna ziua! Un Ong primeste in baza unui proiect fonduri pentru a ajuta membrii comunitatii sa isi infiinteze diferite forme de organizare (srl, pfa, ii.
etc. ). Si cheltuielile din primul an ale entitatilor sa le suporte ong ul. Cum s ar putea încheia un contract de prestari servicii ( obtinere de fonduri, resurse umane) in care beneficiarul sa fie respectivele societati dar plata sa fie făcută direct de ong? Mulțumesc!
legea permite ca o persoana sa faca in mod valabil o plata pentru o alta persoana, inclusiv cand o face in nume propriu dar pe seama altuia... INSA problema este ca e delicat si controversat sa poata un ONG da finantare nerambursabila unor entitati lucrative, deci care urmaresc obtinerea de profit... dar daca scopul acelui ONG si programului de finantare asta este, se poate, explicand totul f. clar in contracte.... ca ONG plateste in nume propriu dar pe seama acelor beneficiari facturile acestora, si se contabilizeaza de catre ONG ca un grant ( asimilat unei donatii) acea plata a datoriei, astfel ca ONG-ul a actionat ca mandatar fara reprezentare si apoi ca si grantmaker. E mai atipic, recomand niste contract ff bine facute de cineva cu experienta pe domeniu, ca nu veti gasi modele bune "la liber"