Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Va rog sa ma lamuriti si pe mine din punct ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Va rog sa ma lamuriti si pe mine din punct de vedere ...

Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine din punct de vedere legal intr-o anumita situatie. Am divortat la notar de sotul meu , eu revenind la numele de fata.
La cateva zile dupa divort ne-am impacat. Eu nu am schimbat inca cartea de identitate. Exista vreo posibilitate de a pastra numele sotului ,chiar si cu consintamantul lui,fiind divortati legal ? Sau trebuie sa schimb la numele de fata , ca apoi sa ne casatorim ,ca iar dupa sa schimb cartea de identitate?
Va multumesc
Trebuie sa schimbati numele, sa reveniti la cel anterior. Aveti obligatia sa faceti asta in termen de 15 zile de la divort.
Mai departe, e treaba dvs daca va casatoriti sau nu pentru un nume, eu nu v-as sfatui sa va recasatoriti, daca ati divortat, lucrurile nu mergeau si de la sine, nu vor merge nici in viitor.